Paridea > Články > Charita > O Petře, autorce projektu pro UNICEF

O Petře, autorce projektu pro UNICEF

Od Titaniku k Rwandě

Narodila jsem se 13. v pátek v roce 1978. Těsně po půlnoci – maminka doufala, že to stihnu ještě 12. ve čtvrtek…. Nicméně, já teď vnímám 13 jako šťastné číslo.

 

V mém profesním životě byly dva milníky – film Titanik a návštěva Rwandy.

Jako vysokoškolská studentka jsem se zbláznila do hollywoodského trháku o potopené lodi. V jedné pozdní večerní hodině jsem vyplodila pětistránkovou „vysoce filosofickou“ recenzi k tomuto filmu. Ráno jsem ho už s menší euforií poslala poštou do několika pražských redakcí. Do dneška nemohu uvěřit, že se mi ozvalo několik odvážných redaktorů – mezi nimi i pan Sedláček z časopisu Cinema. Jeho nabídka zněla: „Udělej rozhovor s Tomášem Bařinou (navrženého na studentského Oscara) a pak uvidíme.“ Pro mě i pro Tomáše to bylo první interview v životě. Seděli jsme (mírně nervózní) tři hodiny u kávy - Cinema nakonec vytiskla odpovědi na čtyři otázky. Pak jsem začala jezdit na natáčení českých filmů a psát reportáže.

 

Jednoho dne jsem se rozhodla, že bych ráda zkusila práci v rádiu. Zašla jsem tedy na vrátnici Českého rozhlasu – starší a velmi milé paní vrátné jsem ostýchavě sdělila, že bych tam chtěla pracovat. Paní zvedla telefon, vytočila zahraniční redakci – a k mému štěstí zrovna někoho na léto potřebovali. Začátky byly kruté – byla jsem nejmladší v redakci. Ale nakonec jsem v Českém rozhlase 1 Radiožurnálu zůstala 11 let – jako zahraniční redaktorka, moderátorka ranních a odpoledních zpráv, Týdnu ve světě, Studia Evropa, Zápisníku zahraničních zpravodajů atd.

 

V roce 2004 přišel další zlomový bod – cesta s Dětským fondem OSN (UNICEF) do Rwandy. Po návratu jsem vytvořila hodinový pořad Třetí svět. A témata zemí Třetího světa jsem už nikdy neopustila.  

 

Obchodní podmínky   |   Souhlas se zpracováním osobních údajů   |   Devatero   |   copyright 2013 – 2020 © Paridea