Paridea > Projekty > Mosazné bytové doplňky

Mosazné bytové doplňky

Dovolte nám představit českou tradiční výrobu mosazných výrobků – klik, kliček, háčků, madel, …

Česká výrobní společnost Slévárna Nosek byla založena v roce 1991 jako rodinná firma.

Zakladatelem je pan Antonín Nosek, který se ruční výrobou kování dle tradičních receptur zabývá téměř 50 let. Vedení firmy se věnuje jeho syn Petr Nosek, který svým zákazníkům dokáže nabídnout stovky výrobků z vlastní vzorkovny, ale též společně s designéry a architekty dokáže vymodelovat výrobky přesně dle představ svých zákazníků.

A kdo jsou oni zákazníci? „Paradoxně k nám jezdí převážně ženy. Mají větší cit pro detail, jasnější představivost a umí si navíc rychle vybrat z nabídky. Na druhou stranu máme velké zadavatele, jako jsou banky, historické objekty, správci budov, ale též k nám přijíždí hodně soukromých osob ze zahraničí, které své bydlení chtějí mít zcela originální“, dodává Petr Nosek, otec dvou synů, kteří se stanou možná v budoucnu pokračovateli rodinné tradice.

Fotky z testování  :)

Fotky realizací

Chcete-li se připojit do našich diskuzí, přihlašte se, nebo se zaregistrujte.
Barbora Vojtová363014.1.2014 08:25

Opravdu nevím, k čemu užitečnému bych knopky použila. Navíc zpracování je velmi nekvalitní. Nevím ani, jak bych je někam ukotvila. Dcerka je používá jako stříšky u svých hradů ze stavebnic.

Lucie Bartůňková155004.1.2014 01:17

Knopky jsem si vyzvedla již mezi svátky, ale až teď jsem se dostala k tomu se na ně pořádně podívat.
Takže první dojmy:
- dostala jsem dva kusy. Nevím, jestli to byl záměr (jsou to různé druhy), každopádně knopky nejsou stejné. Jedna je lesklá, jedna matná, jedna má ostřejší hrany, druhá víc zakulacené, liší se i velikostí. Nemohu je tedy použít nikde u sebe, nevypadalo by to dobře
- spodní strana není rovná, obávám se, jestli vůbec půjdou přilepit. Na zbroušení, nebo dokonce vrtání, bohužel nemám nástroje
- při bližším ohledání nepůsobí knopky moc dobře (viz již zmiňované prasklinky, nepěkný spoj dvou dílů), zdálky to naštěstí není moc patrné

Musím ještě popřemýšlet, co s nimi dál...

Jana Holečková26.12.2013 21:32

@ všem
Těší mě pestrost vašich příspěvků a především otevřenost s níž k projektu přistupujete. V intrukcích k projektu jsem uváděla základní informace o výrobním procesu (např. o šumech, které vznikají při lití - jedná se o ony "dírky", které často zmiňujete).
Připomeňme si, že se jedná o tzv. "černé řemeslo" a ruční výrobu od A po Z. Nejedná se o žádné výlisky, které se k nám v hojném počtu dováží se zahraničí a jsou často označovány jako hand made. V našem případě je skutečně každý kus originální. Každý kus musí být ručně naformován, odlit a opět manuálně opracován. Během následujících týdnů vás více seznámíme s výrobou samotnou. Prozatím si můžete přečíst v sekci Články zajímavé informace, které nám poskytl v rozhovoru výrobní ředitel slévárny.
Než jsme vám knopky rozeslali, vyzkoušeli jsme několik možností přichycení - vteřinové lepidlo nakonec vítězilo u různých povrchů. Mohu potvrdit, že všechny knopky drží více než měsíc a prochází běžnou zátěží.
Jelikož je cílem projektu hledat nové uplatnění knopek, objevovat nové možnosti, jak s nimi pracovat, těším se na úpravu modelů, které někteří z vás plánují nazávitovat. Doufám, že se dočkáme zajímavé fotodokumentace.
Přeji všem mnoho kreativních nápadů!

Petr Raszka7399523.12.2013 02:18

Jak tak čtu příspěvky tak mě napadá - v čem byl klíč přidělování počtu? Někdo jednu, jiný dvě, já tři... :-)

Petr Raszka7399523.12.2013 02:09

Zdravím. Knopky konečně taky dorazily - překvapil mě počet tří kusů. Vypadají jako sériově odlévané a musím souhlasit s ostatními příspěvky - vyřazené/kazové kusy.Taky lepení je nepraktické - jednak sehnat lepidlo, které to opravdu udrží, ale také nerovná spodní část k lepení?! Takže než je někde uplatním, rozhodně je nejprve navrtám a nazávituji. Jako první projekt se knopky teda moc nevyvedly, ale nějak se začít musí. Takže hodně štěstí do dalších projektů :)

Božena Pelánová5860120.12.2013 20:42

Dobrý den, knopky jsem obdržela včera. Mně se moc líbí, manžel se domnívá, že jsou nějak kazové. Já si myslím, že se jedná o záměr, aby to vypadalo jako patina. Zatím mě nenapadá, kam je použijeme, něco vymyslíme.

Jana Zlesáková5300220.12.2013 15:33

Dobrý den, tak v tuto chvíli držím obálku, byla tady pošťačka a donesla mi
doporučený dopis a v něm jsou 3 ks těch mosazných
kouliček-držáčků. Jak je použijeme, to si teda budeme muset rozmyslet, vypadají dobře.
Připomíná mi to u prababičky kliky u dveří - mosaz. Ty se ale musely cídit Sidolem a hadrem, aby to byly čisté a nablejskané.
Hodnocení napíši. A až to někde po čase umístíme, tak se budu
snažit pořídit foto.

Jana Bártová3700120.12.2013 09:36

Dobrý den, včera mi přišly knopky, mně osobně se velmi líbí, já netušila, kam je dám, ale má 5 letá dcera hned vymyslela. V předsíni máme věšák na bundy podobného stylu, deti však nedosáhnou, knopky proto použijemepod tento věšák a dcery si budou bundicky veset sami.

Roman Foud1552119.12.2013 22:28

Knopka k přilepení se mi jeví jako nesmysl. Očekával bych na zadní straně závitovou tyč s metrickým závitem, nebo vrutem o délce tak 3cm, nebo díru s merickým závitem. Nelíbí se mi že je svařená ze dvou dílů a to ještě ne po celém obvodě, v mezeře se bude držet špína a měděnka co nepude čistit, dala by se odlít a dosoustružit z jednoho kusu. Očekával bych leštěný povrch krytý ochranným lakem. Líbí se mi že jde o masivní kov. Pravděpodobně ji vyvrtám, vyříznu závit a použiju jako ozdobnou matici k historickému svítidlu. Líbí se mi sortiment slévárny Nosek a možnost zakázkové výroby, očekával bych výrobu replik historických výrobků. Předpokládám že kvalita zpracování jednotlivých výrobků se může výrazně lišit a určuje ji cena kterou je zákazník ochoten zaplatit.

Eva Korabečná7210019.12.2013 20:06

Tak jsme se doma o knopkách bavili a tady je shrnutí našich dojmů:
1. Knopky nejsou udělány kvalitně (pokud praskliny nejsou udělány záměrně)
2. Po používání je nutné si umýt ruce, protože jsou od knopky špinavé a smrdí
3. Knopky jsou docela malé, při uchopení se člověk dotkne i nábytku, takže při delším používání by mohlo dojít k poškrábání nábytku nehty. Uvidíme, až si je někam přilepíme.

Lucie Bouchalová7512119.12.2013 16:27

Dnes mi došla knopka. První dojem - knopka je sice docela pěkná (až na ty 'dírky' na ní - pokud to tedy tak nebylo uděláno záměrně), ale bohužel tento barevný odstín se mi nikam nehodí. Ale i tak se pokusím najít nějaké místo kam by snad trochu zapadla.

Eva Korabečná7210019.12.2013 10:34

Před chvílí mi dorazily dvě knopky. První dojem na mě neudělaly moc dobrý, jsou plné prasklin. Prozatím nevím, co na ně řeknou ostatní členové domácnosti a zda pro ně vůbec někde najdeme místo.

Lenka Kalašová2572618.12.2013 12:12

Dnes mi knopka přišla - moc děkuji! První dojmy - velmi se mi líbí a těší mě, že se jedná o český a kvalitní výrobek. Zřejmě ji použiji na dveře u skříně, kde se mi zrovna před pár dny rozbil dřevěný úchyt. Mosazná knopka bude určitě vypadat lépe.

Daniela Krejzová1200017.12.2013 17:42

Mosazné knopky jsou nádherné! Stále uvažuji o tom, kde se budou lépe vyjímat a kde budou nejlépe využity. Zatím uvažuji o pracovním stole z boku - na sluchátka a na propojovací kabel ..... anebo do kuchyně na utěrku nebo ručník. Ještě nejsem zcela rozhodnutá a s ohledem na vánoční shony to vypadá, že budu instalovat až po svátcích ..... možná sama sebe překvapím a bude to dříve. Přeji hodně zdaru všem!

Jana Holečková16.12.2013 15:56

@ všem účastníkům projektu
V týdnu od 16.12. budeme postupně distribuovat zásilky s knopkami k testování. Nyní v čase předvánočním si většina z nás zdobí své domácnosti. Věřím, že knopky (úchyty) si u vás najdou své místo a stanou se od letošních Vánoc příjemných a líbivým doplňkem vašich domovů.

<123>

Devatero pro komunikaci

  1. sdělujeme své zkušenosti
  2. sdělení jsou jasná, stručná, srozumitelná
  3. jsme upřímní
  4. dodržujeme pravidla slušného chování
  5. respektujeme odlišné postoje druhých
  6. jsme inspirací druhým
  7. vystříháme se bezobsažných sdělení
  8. hanlivá a nesmyslná sdělení budou odstraněna
  9. ovlivňujeme věci budoucí
Obchodní podmínky   |   Souhlas se zpracováním osobních údajů   |   Devatero   |   copyright 2013 – 2022 © Paridea