Paridea > Články > Zdraví dětí > Rozhovor s Hankou Luhanovou - autorkou Lali jógy

Rozhovor s Hankou Luhanovou - autorkou Lali jógy

Hanko, můžeš nám prozradit, co tě vedlo k rozhodnutí vyměnit jistotu profese marketingového pracovníka za podnikání právě v oblasti dětské jógy?

Bude to asi znít jako klišé, ale došla jsem k poznání, že život je příliš krátký na to, abych dělala věci, které mě úplně neuspokojují. A také možná docela ráda riskuju.

Věnuješ se pouze dětské józe nebo i jiným stylům?

Mně je nejbližší dětská jóga, ale netvrdím, že nikdy nebudu cvičit s dospěláky. Mám velmi ráda partnerskou jógu i různé další styly a jednou to pro mě, myslím, bude skvělý doplněk k dětské józe. Ale zatím mám pocit, že na dospěláky nenastal ten správný čas.

Každá jóga má svojí filozofii. Mnohdy v našem západním světě nejsme ani my dospělí schopni naplno pochopit její podstatu. Jakým způsobem předáváš jógovou filozofii dětem?

Říkat "každá joga" je trochu blbost, jóga je jen jedna a její filozofie taky :-), existují jen různé styly cvičení jogy. Myslím, že u dětí (ale možná i u dospělých) není potřeba tolik o filozofii mluvit, ale žít ji. Jít dětem příkladem. Snažím se chovat podle "jógového desatera" (jama a nijama), což je práce na celý život. O jógové filozofii tedy s dětmi příliš nemluvím, pouze reaguju na jejich otázky, například proč zpíváme na začátku a konci lekce Ómmm :-).

Pro mnoho lidí evokuje jóga téměř jakousi formu náboženství a staví se k těmto druhům cvičení odmítavě. Mají mít rodiče dětí, kteří by se tvé józe chtěli zkusit věnovat nějaké obavy, že cvičení nějakým pro ně nevhodným způsobem ovlivní mysl jejich dětí?

Rodičům bych poradila seznámit se se stylem vedení lekce konkrétního cvičitele. Navštívit s dětmi první hodinu, ptát se jich, co na józe dělaly a o čem mluvily. Kdyby to bylo něco, co je rodičům "podezřelé", doporučuju si o tom promluvit se cvičitelem. Může jít i o nedorozmění, které se může lehce vysvětlit.

Proč  sis vlastně vybrala jógu pro děti? Proč právě děti a ne dospělí?

Mám pocit, že s dětmi je jóga opravdovější, daleko lépe umí žít "tady a teď", nemají tolik předsudků, psychických ani fyzických bolístek. A také si ráda hraju :-)

Jsi současně autorkou mnoha překrásných knih a materiálů, které se zakládají především na ilustracích. Není v nich mnoho instrukcí, jak přesně cviky vést. Proč?

Protože si myslím, že děti tolik instrukcí nepotřebují. To jsme my dospělí, kteří potřebují vědět přesný popis, účinky jednotlivých cviků atd. A já se snažím děti nestahovat do toho našeho dospěláckého, pro mě trochu nudného, světa. Pro mě je důležitější, že cvičí s radostí, netoužím po dokonalosti provedení cviků.

Mohou dětskou jógu cvičit také dospělí, a nebo jsou to cviky speciálně vyvinuté pro děti?

Samozřejmě, mohou je v rámci svých možností cvičit úplně všichni. Neexistuje dětská a dospělácká jóga, jde spíš o přístup. A mám pocit, že nám dospělým by trochu víc hravosti a dětské bezstarostnosti jen a jen prospělo.

Hodně dětí má v současné době kvůli nedostatku běžného pohybu různé ortopedické nálezy. Setkáváš se také na tvém cvičení s těmito dětmi? A může dětem, kterým jsou doporučeny už nějaké speciální rehabilitační cvičení, dětská jóga pomoci? Jak?

Ano, setkávám. Velmi často zařazuju tzv. nožičkové cviky, ale i masáže. Nohy nás nosí celý život a je potřeba se o ně dobře starat.

Jóga obecně je o zklidnění mysli. Mohou vůbec takový druh cvičení zvládnout děti s hyperaktivitou?

Ano, ale cvičení je potřeba přizpůsobit jejich schopnostem. Nemá cenu po nich chtít něco, čeho nejsou schopné. U těchto dětí je důležitá především porozumnění, láska a trpělivost cvičitele.

Co bych měla jako rodič udělat, pokud bych chtěla se svým dítětem jógu vyzkoušet a pak se rozhodnout?

Především se porozhlédnout, jestli se ve vašem okolí někde dětská jóga cvičí. Pokud ano, vyzkoušet ji. Pokud ne, můžete si s dětmi zacvičit např. podle několika dílů Kouzelné školky, na kterých jsem spolupracovala a kde si děti mohou zacvičit s Majdou. Najdete je např. na našem webu http://jogasdetmi.cz/novinky/kategorie/kouzelna-skolka/.

Od jakého věku dítěte je vůbec vhodné jógu provozovat? Kolik let je tvému nejmladšímu svěřenci?

Jógu můžete s dětmi cvičit, jakmile o to jen malinko projeví zájem, klidně v batolecím věku. Hodně dětí začne automaticky opakovat cviky po nás dospělých, pokud např. doma jógu cvičíte. Jen je potřeba do ničeho je nenutit ani nehecovat, aby v pozicích nezůstávaly příliš dlouho. Do svých lekcí beru děti od 3 let, cvičíme už bez rodičů.

Na jakých místech se můžeme s tvojí jógou setkat?

Právě mi skončily všechny kurzy a začínám opět v září - úterý odpoledne v Contemporary, v neděli v Karma yoga studiu. Obojí blízko náměstí Míru. Aktuální rozvrh najdete na mých stránkách www.jogasdetmi.cz.

Co mohou podniknout  rodiče za kroky, pokud by si přáli mít ve své školce či škole k dispozici Lali jógu?

Doporučit paní ředitelce, aby poslala paní učitelky na některý ze seminářů České asociace dětské jógy, v rámci které pořádáme pro učitele školení akreditované MŠMT.

Má nějaký hlubší význam název Lali jóga a nebo se jedná čistě o obchodní název?

Dlouho jsem hledala krátké a zpěvavé jméno pro holčičku, která bude děti světem jógy provázet. Hledala jsem i v staroindickém jazyce sanskrtu a našla slovo lila, které znamená hra, zábava, rozptýlení, kouzlo... Přesmyčkou jsem pak získala jméno Lali.

Prozradíš nám na závěr, zda chystáš nějaké další novinky?

S ilustrátorkou Katkou Mesdag připravujeme pro děti jógovou hru a třetí sérii oblíbených Jógových karet, na kterých spolupracuji ještě s další ilustrátorkou Líbou Vendlovou. Mám spoustu dalších nápadů a těším se z jejich postupného realizování.

Obchodní podmínky   |   Souhlas se zpracováním osobních údajů   |   Devatero   |   copyright 2013 – 2022 © Paridea