Paridea > Články > Oděvy/móda > O nejlepší obuvi

O nejlepší obuvi

Není náhoda, že člověk jako jediný ze savců chodí po nohách. Naše tělo funguje jako jakási baterie, přičemž horní polovina těla má náboj " + ". Tuto plusovou (kladnou) energii získáváme z vesmíru. Dolní polovina těla má náboj " - " a energii čerpá ze země. Aby mohla být "baterie funkční", potřebujeme mít oba póly v rovnováze.

Vědci zjistili, že na chodidlech máme 72 000 nervových zakončení. Chůze naboso se tak pro nás stává přirozenou masáží chodidel, která ovlivňuje funkci všech vnitřních orgánů. Naši předkové neměli sice možnost nosit tak krásnou obuv, jakou nám mnohdy nabízí současný civilizovaný svět, přesto byli mnohem odolnější, než jsme my.

Kolik z nás využije možnost při procházce přírodou odhodit obuv a proběhnout se bosky po louce, nebo se projít lesem po jehličí a nebo si zchladit nohy v horské bystřině? A kolik z nás dá tuto možnost okusit vlastním dětem? Většina účastníků našeho průzkumu, dává možnost svým dětem příležitostně chodit naboso, což je potěšující.

Na druhou stranu z našeho dotazování také vyplynulo, že většinou se snažíme obout dětem botičky v hodně útlém věku (téměř 6% rodičů nazuje první botičky v období 0-5 měsíců a více než 44% v období 6-12 měsíců věku dítěte). Záleží samozřejmě často na okolnostech, jakými může být i zimní období, kdy chceme chránit citlivou dětskou nožičku od prostydnutí.

Zkusili jste si však sami někdy vyběhnout naboso do sněhu? Kdo něco podobného praktikuje, obvykle nemá nemoci jako jsou chřipka, bolesti zad či kloubů.

Každý jsme jiný a i otužování nebo jakékoli tělo zocelující praktiky bychom měli činit dle našeho vlastního uvážení, fyzických možností a schopností. Měli bychom mít na paměti, že po každé "otužovací kůře" je potřeba nohy důkladně osušit a ideálně obléci do teplých ponožek. Pro ty, kdo lehce prostydnou a nebo jsou zimomřiví, platí pravidlo "raději pomalu a s mírou".

Pokud se přeci jen odvážíte alespoň občas projít s naboso, snažte se při chůzi vnímat svá chodidla a celé své tělo. Zkuste si těch pár minut chůze bez bot užít. Kdo má pocit, že něco takového nezvládne a nebo má zábrany svá chodidla v přírodě obnažit, může pro začátek zvolit "domácí variantu" - pořiďte si domů krabici s oblázky (ideální je si jich z každé procházky pár přinést domů, budou mít své vlastní kouzlo). Krabici nebo bedýnku si můžete umístit třeba pod pracovní stůl a při každé práci si pak s nimi můžete nohami hrát a dopřávat svým chodidlůlm jedinečnou masáž.

Na ulicích vidím spousty mladých lidí, kteří se mohou okamžitě hlásit do soutěže "o nějvětšího šmajdala". Bohužel to není příliš úsměvné. Je to příliš vysoká cena za nevšímavost rodičů, kteří se tématu zdravého obouvání a kvalitní obuvi lecky vůbec nevěnují. Z vlastní zkušenosti vím, že věnovat se dítěti, aby "správně chodilo", je záležitost mnoha let a řekněme celého dospívání.

Díky našemu průzkumu jsme došli dalšímu zajímavému zjištění. Tradice české obuvnické výroby zřejmě není zatracena a přes 40% rodičů upřednostňuje pro své děti obuv českou. Někdy není v silách spotřebitele se vůbec dopátrat, kde se obuv vyrobila, ale věřme, že boty vyrobené u nás, jsou a budou vždy řádně označeny.

Většina z nás se snaží konzultovat zdravotní stav nohou svých dětí s nějakým odborníkem (a může jím být i jen obvodní lékař). Na druhou stranu více než 35% rodičů stav chodidel svých potomků nekonzultuje s nikým, přesto téměř 74% z nich je přesvědčeno, že zdravotní stav nohou/chodidel potomků je v pořádku. Test s papírem a barvou může poodhalit, zda-li jsou tato tvrzení pravdivá. Stačí natřít chodidlo nějakou vodou omyvatelnou nezávadnou barvou a udělat si otisk na papír (viz obrázek) a zkusit v něm číst jako v mapě.

Okouzlil mě výrok jedné účastnice našeho průzkumu, napsala: "své děti pozoruji při chůzi". Ano, to bychom měli dělat všichni. Snad jen dodávám, že já své dítě při chůzi i poslouchám. A je-li třeba, tak bez omrzení upozorňuji: "šoupeš nohama".

V minulosti se běžně testovala obuv před uvedením na trh na vybraných skupinách dětí. Prováděli se různá přeměřování a k dětem se dostaly jen skutečně nezávadné modely. V dnešní době o tomto testování ví necelých 12% rodičů.

Zdravému obouvání a správné chůzi bychom se měli věnovat všichni, bez rozdílu věku.Těch 72 000 stimulačních bodů na chodidle stojí za to!

 

 

 

Obchodní podmínky   |   Souhlas se zpracováním osobních údajů   |   Devatero   |   copyright 2013 – 2022 © Paridea