Paridea > Články > Charita > Do Afriky nejen za pohádkou

Do Afriky nejen za pohádkou

Jednou jsme s džípy UNICEF přijeli do malé rwandské vesničky. Bylo pozdě – všude černočerná tma. Najednou se k nám s hlasitým zpěvem vyřítily desítky dětí. Byly vidět jen jejich rozzářené oči a bílé zuby. Snad každý z nich se nás snažil dotknout, sáhnout si na bílou kůži. Všechny byly ohromně veselé – i přesto, že všechny měly v sobě virus HIV. Jejich zpěv a smích mám v uších dodnes.

 

Myslím, že je úžasné spojovat fakta s reálnými příběhy. Tímto přesvědčením jsem se řídila během tvorby pořadu Třetí svět. A využila jsem ho i při vytváření CD „Do Afriky nejen za pohádkou“.

 

Děti si Afriku běžně představují jako místo plné lvů, žiraf, slonů a nosorožců. Chtěla jsem je seznámit i s jinou – druhou - tváří Afriky. Proto jsem vytvořila CD složené z dětského povídání o životě chudších afrických dětí. K tomu jsem přidala staré africké pohádky. Na CD děti uslyší úžasně rytmickou africkou hudbu - autentické nahrávky rwandských a zimbabwských dětí.

 

Moc bych si přála, aby se vaše děti při poslechu CD příjemně pobavily, odpočinuly nebo i spokojeně usnuly. A nebo - aby si také uvědomily, že existuje kontinent Afrika. Že v té Africe je všechno úplně jinak než u nás. Že v té Africe je pro některé děti snem to, co je pro nás naprostou samozřejmostí!

 

Koupí CD „Do Afriky nejen za pohádkou“ (cena 110 Kč) rozhodně Afriku nezachráníte. Ta se musí především chtít zachránit sama! Ale každopádně tak obstaráte třeba 10 tužek a 10 sešitů nebo pár cihel na stavbu školy. A za to vám patří velký dík!

 

Petra Lazáková – autorka projektu

 

Obchodní podmínky   |   Souhlas se zpracováním osobních údajů   |   Devatero   |   copyright 2013 – 2022 © Paridea