Paridea > Články > Hand made > Bosou nohou ke zdraví / 2.část

Bosou nohou ke zdraví / 2.část

Kámen má odlišné fyzikální vlastnosti je jiný než dřevo nebo tvrzený plast. To potvrzuje také MUDr. Miroslav Havrda, viceprezident České podiatrické společnosti: „Hlavní je teplotní hledisko – kámen se zahřívá jinak, jinak teplo uvolňuje. Navíc kámen je přirozený přírodní materiál, který se neopotřebí.“ Je to dobré navození imitované chůze po nerovném terénu v domácím prostředí, která díky aktivaci reflexních zón a jejich prostřednictvím celé postury a nervověsvalového aparátu, je velmi žádaná. „Koneckonců je to ušlechtilý materiál,a lidé po něm chodí tisíce let,“ dodává s úsměvem Ivan Krupa. A v neposlední řadě je zde také estetické hledisko: „Deska není jen léčebná pomůcka – je to designový doplněk vašeho interiéru. I estetické vlastnosti jsou důležité – když se obklopíte hezkými věcmi, má to na vás zaručeně blahodárný vliv,“ usmívá se Mgr. Dagmar Hasíková, marketingová manažerky společnosti Stříbrný doktor, která desku nabízí. Zákazníkům nabízíme varianty s broušeným mramorem, říčním kamenem, s polodrahokamy – například provedení s růženínem je opravdu překrásné.”

 

Designový lék pro každého?

Působením tlaku kamenů na pokožku dochází k stimulaci nejen nervového systému, ale i k aktivaci vylučování všeho, co organismus nepotřebuje. Přešlapováním na desce se aktivuje krevní oběh, což vede k jeho normalizaci a celkovému oživení resp. otužování a tím ke zvýšené odolnosti organismu. Stimulací citlivých bodů na chodidle dochází k aktivnímu překrvení se zrychleným průtokem krve, zrychlenou výměnou látkovou, zrychleným vstřebáváním nejrůznějších zánětlivých výpotků s účinkem proti bolestivým. Do chodidel směřují nervová zakončení doslova a do písmene všech orgánů v lidském těle. Vhodnou aplikací desky je tedy možno ovlivnit prakticky cokoliv – podle MUDr. Marie Součkové pomáhá používání desky nejen při poruchách klenby a bolesti nohou nebo páteře, ale pomáhá též při bolestech hlavy, bronchitidě, syndromu chladných nohou. Je také vhodná pro děti s funkční poruchou nohou, vadným držením těla. Vede také k uvolnění a regeneraci kloubů celého těla. „Děje se tak působením přes akupunkturní body, obdobně jako v klasickém Kneippově chodníku s kameny, ale v tomto případě se ovšem jedná o suchou variantu,“ dodává Součková, která si pochvaluje také imitaci chůze po nerovném terénu v domácím prostředí. Existují ale samozřejmě také kontraindikace – desku by neměly používat osoby po transplantaci orgánů, u kterých se neprovádí ani reflexní masáž. Podle MUDr. Havrdy je také problematické používání u diabetiků či u osob s poškozením plosek nohou. „Ostatní lidé ji mohou ale v klidu používat, pro 98 procent pacientů je to příjemná záležitost,“ dodává MUDr. Miroslav Havrda.

 

A vyplatí se to? Pokud se máte rádi – ano.

Na první pohled se spoustě lidem zdá deska relativně nákladná. Jenomže záleží na úhlu pohledu. Zkusme počítat: jestliže si vezmeme náklady na desku např. na pouhé 2 roky a pokud ji bude užívat čtyřčlenná rodina, pak se pohybujeme v nákladech cca 1,60 Kč na den a osobu. „Navíc kameny se přešlapováním nezničí, dezinfekční prostředky desce nevadí, takže rozhodně vám vydrží daleko déle,“ dodává MUDr. Marie Součková. Nicméně bavíme se zde o tom nejcennějším, co mají lidé k dispozici – a to je vlastní zdraví. A investice do zdraví se vždy vrátí. „Když mi to koupila žena k vánocům, málem jsem jí vynadal,“ vzrušeně vzpomíná Jakub Horák na první setkání s deskou. „Bolela mě kolena tak, že jsem nemohl ani dobíhat autobus. Na desce jsem se poprvé udržel deset sekund, tak mě to píchalo do chodidel. Velice brzy si na to ale člověk zvykne, dnes už si třeba čistím zuby jen při postávání na ní.“ Jiřina Onderková trpěla dlouhodobými migrénami a obezitou. „Deska na mě působí jako droga,“ směje se dnes štíhlá blondýnka, která nosí šaty o tři velikosti menší než před rokem. „Navíc když vás bolí hlava, neužijete si ani tolik sex – pak máte nervy, pořád jen jíte a je to ještě horší.“ Tyhle časy jsou už naštěstí dávno pryč a paní Onderková si dnes vesele užívá života, stejně jako fotbalista Kamil Hloušek: „V zápase mě soupeřův obránce složil nechutnou kosou zezadu, doktor mi řekl, že budu dva měsíce mimo hru. S deskou jsem to zvládl za tři týdny.“

 

Zpátky ke kořenům

Přestavte si situaci: postavíte se bosou nohou na cestu, vnímáte ostré i kulaté kameny, větvičky, cítíte přímo pod sebou zemi, po které chodíte. Prostřednictvím nohou získáváme informaci o prostředí, ve kterém se pohybujeme – vnímáme stabilitu a dotyk (propricepce). Boty jsme začali nosit proto, že jsme se potřebovali od přirozeného prostředí izolovat – umožnily nám chodit v prostředí, které bychom jinak nezvládli, ale přerušil se přirozený kontakt. Civilizace nám dala pohodlí, ale platíme za to někdy až vysokou cenu – a snažíme se o přirozený návrat tam, kde je nám to příjemné. Kamenná deska je jedním z takových návratů, a pokud nám navíc pomůže,vyléčit se z civilizačních neduhů,je to jen dobře.

 

Autor: Zdeněk Strnad

 

 

Obchodní podmínky   |   Souhlas se zpracováním osobních údajů   |   Devatero   |   copyright 2013 – 2022 © Paridea