Paridea > Články > Hand made > Bosou nohou ke zdraví / 1.část

Bosou nohou ke zdraví / 1.část

Nápad stimulace tlakových bodů na nohách je vlastně návratem do minulosti,  Čínskou medicínu, jejímž z jedněch podoborů akupresura je, uznávají dnes všichni. Na Novém Zélandu najdete věci, na které si můžete stoupnout v každém druhém obchůdku – říkejte tomu třeba tradiční medicína. Německé „Barfusswegy“ pracují na velice podobném principu – procházíte se bosky po chodníku, vytvořeném z přírodních materiálů. Akupresura, čili ovlivňování chování lidského těla pomocí stimulace tlakových bodů, je součástí standardní medicíny už od nepaměti. A nejedná se o žádné šarlatánství – to, že máme na svých chodidlech obrazně řečeno „nakresleného homunkula“, je ověřený fakt. Stimulace tlakových bodů v oblasti chodidel může ovlivňovat funkci vnitřních orgánů – potažmo celého těla – a zlepšit to, jak se dobře vlastně cítíme. Jenže ne každý jezdíme na Zéland na prázdniny, a jet do Německa jen kvůli Barfusswegu také není nejpraktičtější.

Co je doma, to se počítá

Paní Moniku Šumavskou-Vojáčkovou v té době napadlo, jak přinést léčebný postup pacientům až domů. Princip vypadá jednoduše, ale není tomu tak: vezměte podkladový materiál, pečlivě navybírejte kameny, a připevněte k podložce. Kameny musí být nastaveny tak, aby tlaková stimulace chodidel byla účinná a příjemná, musí být dobře připevněna k podložce, a podložka sama musí být dostatečně pružná a odolná. Myšlenka reflexologické desky byla sama o sobě odvážná – zvláště pokud vezmete do úvahy vrozený skepticismus českého spotřebitele. Ale jak už to tak bývá, pouze ty nejsilnější povahy postoupí z fáze hospodských úvah přes plánování výroby a investic až k výrobě a distribuci. Na začátku byl nápad: co takhle přivézt kousek krásného nášlapného podkladu sem? Nápad ji absolutně nadchnul a věřila mu. Jedno z nejzásadnějších rozhodnutí znělo: reflexologická podložka nebude jen zdravotní pomůcka, ale bude to standardní součást interiéru. „Od začátku bylo jasné, že chci dělat věci, které budou nejen funkční, ale také se budou lidem líbit,“ říká autorka celé ideje a také majitelka firmy a patentu, která podložky vyrábí.

Jak to funguje?

Když si poprvé stoupnete na desku, rozvine se chemická reakce a vy něco cítíte, nejste si ale jistí tím co to vlastně je. Naprosto běžnou reakcí většiny lidí, kteří se s deskou setkají poprvé, je následující úvaha: to mě má tohle postávání na kamenech opravdu pomoct? „Prostřednictvím nohou získáte informaci, chodíme po betonu asfaltu, používáme boty. Noha obsahuje nervové zakončení, a vy vnímáte stabilitu, dotyk,“ říká MUDr. Miroslav Havrda, 1.viceprezident České podiatrické společnosti, neurolog a sportovní lékař. Chodidla jsou podle něj propojena prostřednictvím nervových vláken s celým tělem, a jejich stimulací můžeme ovlivnit žaludek, ledviny, srdce… prakticky cokoliv. „Vzpomeňte co vám říkala máma, když jste byli malí,“ argumentuje MUDr. Havrda. „Nechoď bosky, nachladíš se. To je jedna asi z tisíce možností, jak nám mohou vjemy z nohou ovlivnit.“ A s racionálním vysvětlením souhlasí i MUDr. Marie Součková, prezidentka České podiatrické společnosti: „Chodidla jsou nejvhodnějším místem reflexologického zásahu. Na chodidlech se promítají reflexní obrazy všech orgánů. Stiskem správného bodu lze pozitivně ovlivnit vnitřní rovnováhu, navodit správnou činnost orgánů, duševní rozpoložení a v neposlední řadě zbavit tělo mnoha škodlivin i ovlivnit mnohé zánětlivé procesy. Nohy jsou jedním ze smyslových orgánů, které informují řídící centrum o nastavení těla, o kvalitě terénu, o nutnosti vynaložení napětí a síly pro zapojení nervově-svalového aparátu s cílem udržení rovnováhy, umožnění pohybu, dále o chladu, teple podložky, nerovnosti, apod. Přestože po nohou neustále šlapeme, patří nohy k nejcitlivějším částem našeho těla.“

Autor: Zdeněk Strnad

Obchodní podmínky   |   Souhlas se zpracováním osobních údajů   |   Devatero   |   copyright 2013 – 2022 © Paridea