Paridea > CD "Do Afriky nejen za pohádkou" > Ukázky z CD

Ukázky z CD

Děti v úvodu CD vypráví o Africe (MP3)

Proč je zebra pruhovaná a pavián má lysý zadek (MP3)

Afrika a výživa (MP3)

Proč je zebra pruhovaná a pavián má lysý zadek

Před dávnými časy, když byla Země ještě mladá, bylo všude sucho a teplo. Celý svět se rozpaloval horkem. Voda byla vzácná. Byla pouze na několika místech, v malých jezírkách. A ty byly od sebe hodně vzdálené v poušti a savaně.

U jednoho takového jezírka bydlel velký pavián. Prohlašoval, že je majitel jezírka. Vodu v něm velmi pečlivě hlídal.

„Tato voda je pouze moje a nikdo jiný ji pít nebude,“ říkal. A tak také udělal. Vždy vyhnal každého, kdo se chtěl z jezírka napít.

Dokonce si vybudoval strážní budku a veliké ohniště. To, aby mohl strážit vodu i v noci, kdy je v poušti velká tma a zima.

Jednou šla okolo zebra a byla po dlouhé cestě skrz pustinu velmi žíznivá. Její kožich byl zářivě bílý a její třpytivá srst ji dělala nejkrásnějším zvířetem pouště. Pomalu se šinula k vodě a chtěla se napít. Když v tom ze strážního domku vyskočil pavián a začal rozzlobeně křičet.

„Kdo jsi? Jdi pryč! Ta voda je pouze má.“

Zebra neměla náladu poslouchat lakotného paviána. Nazlobeně mu tedy odpověděla: „Tohle není tvoje voda ty ošklivá opice! Ta voda je všech.“ A v klidu se napila.

Rozvášněný pavián řekl zebře, že pokud bude chtít i nadále pít z „jeho“ jezírka, bude si muset vodu vybojovat.

A tak se stalo, že se zebra vrhla s paviánem do zuřivého boje. Váleli se v pevném sevření okolo jezírka. Když najednou - zebra ukončila boj prudkým kopnutím paviána.

Úder byl tak silný, že odmrštil paviána na vysokou skálu daleko za jezírkem. To kopnutí bylo ale taky tak prudké, že i sama zebra ztratila rovnováhu a upadla na záda.

Bohužel spadla do ohniště paviána. A to tak mohutně, až se polínka v ohni rozletěla do všech stran. Když ta polínka opět padala k zemi, popálila zebře její zářivě bílý kožich.

Zraněná a poděšená zebra utekla hluboko do travnaté savany. Tam od této události žije dodnes. Ty černé pruhy, které má po celém těle jí do jejího bílého kožichu vypálila hořící polínka z paviánova ohně. Od těch dob tedy zebry nosí bíločerné pruhování, jaké nemá žádné jiné zvíře na světě.

Naopak pavián si odnesl z boje se zebrou lysou a červenou zadnici. To má od toho, jak ho zebra nakopla. Hledá úkryty ve skalách a tváří se velmi rozzlobeně. A to je jen kvůli tomu, že přišel o své panování nad vodou.

Každopádně teď už by voda měla být pro všechny!

Obchodní podmínky   |   Souhlas se zpracováním osobních údajů   |   Devatero   |   copyright 2013 – 2020 © Paridea